Omaishoitajaliitto: Hallituksen esitys heikentäisi pienituloisten omaishoitajien asemaa
Omaishoitajaliitto ry tuo lausunnossaan sosiaali- ja terveysvaliokunnalle esiin huolensa siitä, että hallituksen esitys HE 116/2025 vp(siirryt toiseen palveluun) heikentäisi erityisesti pienituloisten sopimusomaishoitajien asemaa ja voisi pitkällä aikavälillä lisätä yhteiskunnan kustannuksia. Hallituksen esitys koskee toimeentulotuesta annetun lain, sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen käsittelystä annetun lain 64 §:n ja kuntouttavasta työtoiminnasta annetun lain 10 §:n muuttamista.
Omaishoitajaliiton mukaan esitetty muutos voisi johtaa siihen, että osa omaishoitajista ei enää pystyisi jatkamaan hoivatyötään taloudellisesti kestävällä tavalla. Ongelmallista olisi myös se, että toimeentulotuen asiakkailta poistuisivat kannustimet toimia sijaisomaishoitajina omaishoitajien vapaan aikana.
“Lakimuutokset leikkaavat kustannuksia toimeentulotukimenoissa, mutta voivat lisätä hyvinvointialueiden menoja, kun hoivan tarve jouduttaisiin järjestämään kalliimmilla palveluilla”, Omaishoitajaliitto arvioi lausunnossaan.
Omaishoitajaliitto myös huomauttaa, että ehdotus on ristiriidassa hallitusohjelman tavoitteiden kanssa. Samalla kun hallitus esittää omaishoidon tuen alimman palkkion korotusta (HE 110/2025), nyt käsillä oleva lakipaketti leikkaisi kaikkein pienituloisimpien omaishoitajien toimeentulosta.
Kaikki hoivavastuussa olevat on huomioitava
Esityksen keskeinen muutos tarkoittaisi, että toimeentulotuen hakijoita edellytetään hakemaan myös muita ensisijaisia etuisuuksia, mukaan lukien työttömyysturvaa. Jotta hakija olisi oikeutettu työttömyysturvaan, ehdotetaan toimeentulotuen saajille myös velvoite ilmoittautua kokoaikaiseksi työnhakijaksi joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta. Velvoitteiden laiminlyönnistä voitaisiin laskea toimeentulotuen perusosaa 20, 40, tai jopa 50 prosenttia.
Omaishoitajaliitto arvostaa esityksen pyrkimystä huomioida sopimuksen tehneet omaishoitajat: Kun omaishoidon sopimuksen tehnyt henkilö on sitovassa hoivavastuussa yli neljä tuntia päivittäin, olisi hän toimeentulotukea hakiessaan vapautettu vaatimuksesta hakea kokoaikatöitä. Liiton mielestä on kuitenkin ongelmallista, että työnhakuvelvoite säilyy edelleen työttömyysturvan saamisen ehtona.
Omaishoitajaliitto kuitenkin ehdottaa, että poikkeusehtoja muutetaan. Esityksessä edellytetään omaishoidon sopimusta ja vähintään neljän tunnin hoidon sitovuutta päivässä. Liiton mukaan olisi kohtuullista, mikäli edellytettäisiin joko omaishoidon tuen sopimusta tai muutoin osoitettua vähintään neljän tunnin päivittäistä sitovaa hoivavastuusta vanhuksen, vammaisen tai sairaan henkilön hoitamisessa ja huolenpidossa.
Koska viimesijaisessa toimeentulotuessa on kyse välttämättömän huolenpidon ja ihmisarvoisen elämän turvaamisesta, on vaikea löytää perusteluja sille, miksi hyvinvointialueen omaishoidon tuen kriteereillä olisi näin suuri vaikutus henkilön sosiaaliturvaan tilanteissa, joissa hän päätyy toimeentulotuen asiakkaaksi.
Jo nykyisinkin omaishoidon tuen sopimuksen saamiseksi hoivatehtävän on oltava sitovaa ja vaativaa. Esimerkiksi Päijät-Hämeessä edellytetään ympärivuorokautista hoitoa, jotta henkilölle myönnetään alimpaa omaishoidon tukea.
Omaishoidon tuki etuoikeutetuksi tuloksi
Lisäksi esityksen mukaan toimeentulotuen 150 euron ansiotulovähennys poistettaisiin 18 vuotta täyttäneiltä henkilöiltä. Heiltä myös poistettaisiin muiden vähäisiksi katsottavien tulojen ja avustusten etuoikeus. Tämä tarkoittaisi omaishoitoperheillä huomattavaa tulojen alenemaa ja jopa perustoimeentulotuen ulkopuolelle jäämistä.
Omaishoitajaliitto katsoo, että omaishoidon tuen palkkio on tärkeä säilyttää ja huomioida etuoikeutettuna tulona sosiaaliturvassa. Näin on toimittu yleisen asumistuen kohdalla. Siinä etuuden hakijalle tai perheeseen maksettu omaishoidon palkkio ei pienennä tai vaikuta maksettavaan asumistukeen etuutta heikentävästi.
Omaishoitajaliitto katsoo, että omaishoitajien kohdalla olisi olemassa hyvät perusteet positiiviselle erityiskohtelulle, sillä muutoin omaishoitajat joutuisivat muuta väestöä taloudellisesti huonompaan asemaan läheisensä terveydentilasta, vammasta tai muusta sitovan hoivan tarpeesta johtuen.
Liitto muistuttaa, että omaishoito ja sijaisomaishoito ovat yhteiskunnalle huomattavasti edullisempia kuin vastaavat laitos- tai palveluasumisen muodot. Esimerkiksi ympärivuorokautinen palveluasuminen on yli viisi kertaa kalliimpaa kuin omaishoito.
Liiton mukaan omaishoidon merkitys tulee jatkossa huomioida paremmin sosiaaliturvan uudistuksissa.
Lisätietoja: